Team Zim for Youth Games named

HARARE - The 290 athletes that will represent Zimbabwe at the African Union Sports Council (AUSC) Region V Under-20 Youth in Bulawayo next month were unveiled yesterday.

Zimbabwe will be represented in athletics, athletics for visually impaired, basketball, men and women football, judo, netball, swimming and tennis.

Team Zimbabwe chef de mission for the Games, Sebastian Garikai said they have set themselves a huge task of winning 40 medals at the event and is happy with the preparations.

“We have given ourselves a big task of trying to win 40 medals, we have put all our efforts on preparation so we are looking for many medals,” Garaikai said yesterday.

“Our preparations are going on well we have a strong team, we got our strong team through a theme that we had in place which is ‘Community Development To Excellence’.

“Here we emphasize on going down to rural areas and to try and unearth talented juniors through sports association and bring them together and then form Team Zimbabwe.

“We have had weekend camps, we have played as a team at the Zimbabwe National Youth Games as the 11th province and we are happy with our preparations.

“Our guys who are doing testing and measuring of the athletes are happy with the preparations so far.’

Garikai added: “We are expecting athletes from outside the country to arrive at the end of this month a few days before the games start.

“Some of the athletes who are outside the country are currently participating in various tournaments in preparations of this event.

“I think this is the hugest squad we sent to (AUSC) Region V Under-20, this is because the tournament is being held in our country and we also hope that home support we help us in achieving our targets of winning many medal at the event.”

Some of the top athletes who were included in the squared are Tongai Songore and Titus Nyati (men athletics), Enelitha Ncube and Maryjoy Mudyiravanji (women athletics).

In men swimming, Zimbabwe will pin their hopes on James Lawson while Ronzai Saurombe and Valeria Bhunu are also expected to win medals in the boys and girls tennis respectively.


Athletics (men): Anesu Musazwi, Keith Mutsetse, Tadiwanashe Fusire, Tongai Songore, Moses Tarakinyu, Moment Gorejena, Prince Katuka, Mthokozisi Dhlodhlo, Andile Khumalo, Brian Mada, Titus Nyati, Rector Musarurwa, Shingirai Hlanguyo, Tawanda Tembo, Anesu Ndebele, Ronaldhino Sithole, Richard King, Tendai Zimuto, Charles Mutorwa, Abraham Ncube, Guide Manza, Gethrie Shava.

Athletics (women): Bertha Chikanga, Chido Shavi, Enelitha Ncube, Tsitsi Mahachi, Chido Dzinotyiwei, Buhle Geza, Caroline Mhandu, Maryjoy Mudyiravanji, Ruvarashe Mzinde, Yvone Vanhuvaone, Thandeke Malinga, Nomagugu Ndlovu, Rutendo Mafuta, Nyasha Tapfumaneyi, Mazvita Mtnisa, Anna Bungu, Convenience Chamboko, Nomatter Kapfudzuruwa, Silivia Mtisi, Patience Guruve, Antoneta Tembo, Vimbiso Majoni, Tapiwa Chetsanga, Hillary Mandibaya, Wayne Nkomo.

Athletics (visually impaired, men): Aldrin Hove, Prey Nleya, Tafadzwa Mutukura, Ashton Chimanikire, Brighton Ncube, Ojebianze Gwenzi, Shepherd Gumede, Fidelity Mhone, Blessing Tagwireyi, Lovemore Chifombo, Siphosenkosi Ncube, Similenkiso Mbedzi, Ojebiah Gwenzi, Tapiwa Bhasera, Lucky Chitimbe, Last Chitanda.

Athletics (visually impared, women): Beatrice Chimanikire, Ivy Mabvumba, Lovemore Shoko, Beulah Gudekude, Moreblessing Mutandadzi, Shylet Moyo,  Chipo Mungate, Dorcas Mafukudza, Liana Sithole, Madziva Faustina, Esther Mamvura, Noster Makwara, Alfra Chiwanza, Kwazinkosi Nkomo.

Basketball (men): Charles Wilson, Hilton Kurangwa, Takudzwa Nyaude, Larry-King Takura, Tinotenda Chikore, Kudakwashe Nyamuchengwa, Noah Penduka, Tinotenda Chirara, Gabriel Chimboera, Gannnon Gundani, Victor Bingura, Brian Mhuriyengwe.

Basketball (women): Melissa Majonga, Rutendo Nyauchi, Rutendo Gandini, Mary Chawayipira, Tanyaradzwa Sekete, Michelle Chiromo, Itai Kuwodza, Brandida Muleya, Isabel Sibanda, Nyasha Katsetse, Cynthia Mambo.

Boxing (men): Ndodana Ncube, Nelson Mutsvairo, Herbert Rumbidzo, Perkins Chingono, Lancilot Moyo, Diginity Ncube, Emmanuel Kutsaruware, Spencer Mhuruyengwe, Trade Nkomozabo, Andile Ncube, Samson Masiyambumbi.

Football (men): Kelvin Shangiwa, Tatenda Ndlovu, Spencer Ngwerume, Bukhosi Ncube, Mbongeni Ndlovu, James Munzira, Justice Malunga, Kupakwashe Doroh, Fadzai Rukunda, Tatenda Tavengwa, Denzel Khumalo, Malvin Kwinjo, Harley Matarutse, Issa Sadiki, Anelka Chivandire, Ishmael Munzaka, Bukhosi Sibanda, Thomas Kudyaridzire, Mthunzi Thembalethu, Lesilie Lunga.

Football (women): Mavis Chirandu, Lydia Mapanhure, Sukoluhle Ndhlovu, Rhoda Mharadzi, Michelle Banda, Priviledge Mupeti, Nomazulu Tshuma, Vellah Nonhlanhla, Colleta Khumalo, Happiness Gumbo, Felistars Muchekenya, Mercy Marowa, Greater Bhande, Gracious Mageza, Rewesai Mutseneki, Lincie Mpaya, Shylet Nyakuzviranga, Ethel Chinyerere, Polite Mahada, Chipo Muhara.

Judo (men): Tapiwa Pavari, Junior Sipapate, Tanaka Tsvande, Benjamin Mashayi, Takudzwa Chikomo, Nigel Mukuna, Allen Ganje, Rodrick Mubayiwa

Judo (women): Nonkosi Dingani, Melissa Makuwe, Leanne Tarya, Ropofadzo Ranganayi, Ruvarashe Matsvayi, Prudence Chikaka, Chelsea Dube, Sheron Mangoni.

Netball: Junior Ncube, Sithembile Ncube, Felistus Kwangwa, Tanyaradzwa Bwanali, Sicinile Ncube, Fellistus Mukwadi, Confidence Chiwenga, Nyasha Kakono, Taslima Mbimba, Nomagugu Mkhalima, Monalisa Chigora, Patricia Mauladi.

Swimming (men):  Liam Davis, Lorrenzo Onorati, Lebogang Ngwenya, Mmelwa Netsha, John Tink, Dylan Steyl, Kurt Steiner, Charles Wetzlar, Alistair White, James Lawson, Stuart Prine, Arthur Joseph, David Horsely, Chad Idensohn, Aiden Burnett, Duncan Jones, Lian Burnett, Lee Chiang, Andresious Cypriano, Brendon Cyprianos.

Swimming (women): Sydney Hencil, Kaleigh Graham, Siobhian Hoskins, Patricia Johnston, Leigh Brown, Nontisikelelo Dingiswayo, Stacey Lee, Kathleen Doorman, Katrina Maberly, Shantel Mutseriwa, Ratidzo Mutangadura, Munashe Maruta, Kristy Simon, Jess Stephens, Oramarie Peacock.

Tennis (men): Ronzai Saurombe, Taremeredzwa Mariga.

Tennis (women): Valeria Bhunu, Rufaro Chirewo.

Post a comment

Readers are kindly requested to refrain from using abusive, vulgar, racist, tribalistic, sexist, discriminatory and hurtful language when posting their comments on the Daily News website.
Those who transgress this civilised etiquette will be barred from contributing to our online discussions.
- Editor

Your email address will not be shared.